Vyhledávání 

Divadelní noviny - kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Divadelní noviny jsou nekomerční kulturní čtrnáctideník. Vznikly v roce 1992 v přímé naváznosti na čtrnáctideník Scéna věnovaný divadlu i filmu; vzorem a duchovním předchůdcem byl stejnojmenný časopis, zlikvidovaný s nastupující normalizací.

Cílem Divadelních novin je v první řadě reflektovat současnou českou divadelní tvorbu a podle možností ji vřazovat i do kontextu světového divadla. Jako jediné kulturní periodikum publikují kritické recenze na premiéry všech českých divadel, v každém čísle přinášejí seriózní obsáhlé interview s hereckými či režisérskými osobnostmi české divadelní scény, profily významných českých divadelníků, informace o aktuálním divadelním dění v zahraničí a zaznamenávají také soudobé kulturně společenské spory a diskuse. Pravidelné čtení na pokračování tvoří paměti význačných aktérů českého divadla a kultury. Kromě divadla samotného se Divadelní noviny snaží alespoň výběrově zachycovat pozoruhodné mimodivadelní kulturní události, ať již v literatuře, filmu, výtvarném umění nebo v hudbě.

Dvakrát ročně, vždy před prázdninami a na konci roku, přinášejí Divadelní noviny jako zvláštní přílohu obsáhlý bilanční rozhovor s významnými osobnostmi české kultury (dosud s Pavlem Kohoutem, Jiřím Suchým, Ludvíkem Kunderou, Jiřím Krejčíkem, Věrou Chytilovou a Janem Švankmajerem). Zvláštní přílohy jsou příležitostně přikládány i v průběhu roku (součástí prvního čísla DN 2007 byl například záznam diskuse o Václavu Havlovi - divadelníkovi, pořádaném Českým centrem v Berlíně).

Divadelní noviny každoročně pořádají dvě ankety. V zářijové "Sázce na kvalitu - ceně Sazky a Divadelních novin" hledají redaktoři a vybraní externí spolupracovníci DN nejvýznamnější počiny za uplynulou sezónu v šesti kategoriích. Nejširší okruh spolupracovníků DN, doplněných řadou osobností české kultury hlasuje v tradiční novoroční "Anketě Divadelních novin" pro nejlepší inscenaci uplynulého roku.

Autorský okruh časopisu tvoří renomovaní čeští divadelní kritici, divadelní publicisté a teatrologové; k širšímu autorskému týmu patří i osobnosti z různých kulturních a uměleckých oborů, např. Milan Uhde, A. J. Liehm, Pavel Kohout, Vladimír Just nebo Jiří Peňás; pravidelné fejetony, inspirované divadelními zážitky, publikují spisovatelé Alexandra Berková a Miloš Urban. V časopise se objevují i příspěvky aktivních divadelníků - Jiřího Suchého, Arnošta Goldflama, Jana Schmida a dalších.

Vycházejí každé druhé úterý. Cena jednotlivého výtisku 25,- Kč, předplatné 23,- Kč.Divadelní noviny, Celetná 17, 110 00 Praha 1, ČR, divadelni.noviny@divadlo.cz
Mapa webu, stránky Divadelních novin navštívilo již lidí