Vyhledávání 

Divadlo J. K. Tyla Plzeň

02-2008.gif

ze šaten a okolí

Plzeň

Plzeň

Divadlo J. K. Tyla uvedlo premiéru hry neapolského dramatika Eduarda De Filippa Vnitřní hlasy, v níž jsou kromě temperamentních hereckých výkonů k vidění i ohňostroje. Po značných peripetiích se k radosti paní režisérky Ireny Žantovské, inscenačního týmu i premiérového obecenstva povedlo ve finále představení odpálit dokonce i zelený bengálský oheň, jeden z výrazných významotvorných prvků této poetické inscenace. l V další nové inscenaci – Strýčku Váňovi, tentokrát v režii samotného ředitele divadla Jana Buriana, hraje dr. Astrova Martin Stránský. Zřejmě v sobě má něco, co ho předurčuje k rolím nevšedních lékařů. K dnešnímu dni má za sebou už několik desítek nadabovaných dílů Dr. House.

S televizí spolupracuje i Michal Štrich – v historickém dokumentu přichází jako nonšalantní ministr financí Francie přesvědčit o ideji Evropské unie. Kromě dalších mediálních a divadelních projektů se věnuje péči o své hospodářství čítající 43 ks zvířat, rozsáhlý sad, zahradu a dvůr. Těžiště své práce však Michal Štrich přesto spatřuje v divadle. 

Divadlem a svým psím miláčkem žije i Ludmila Čermáková, která si také v poslední době zahrála v televizním seriálu. Jakkoli se těší zlatistým kadeřím, byla obsazena do role muslimské ženy – šlo o naprostý protiúkol, jejž však herečka zvládla s grácií. 

Divadelní i televizní svět napjatě očekává jarní vyhlášení Cen Thálie, k němuž si již v tuto chvíli se svou tradiční lehkostí a šarmem inteligentního komika připravuje moderátorský part Antonín Procházka. Kromě toho pracuje na filmovém scénáři, muzikálovém libretu, stará se o svou batolecí dceru a naplno hraje v divadle. Na otázku, zda také odpočívá, reaguje úsměškem. 

Neotřelému autorství se věnuje i Vilém Dubnička. Nedávno se dočkal premiéry svého textu – dokonce ve vlastní režii, a sice v Zápa- dočeském divadle Cheb, kde uvedl inscenaci s povzbudivým názvem Patama k výbuchu aneb The Last Atom Hero. Opojení z úspěchu mu ztížilo vnímání běžné reality, takže skutečnost, že nastala zima, mu připomněl až herecký kolega Michal Štěrba, ve volných chvílích neobyčejně zručný stavař, klempíř, opravář a malíř, který přišel Dubničkovi instalovat zateplení obývacího pokoje. 

Zateplení bytu si včas zvládla zařídit dramaturgyně Marie Caltová, která však totálně zklamala jako chovatelka králíků. Její přílišná koncentrace na množící se otazníky kolem dramaturgického plánu na příští sezonu způsobila chvilkovou nepozornost, jíž využily králice Šárka, Carmen, Libuše a Aida k útěku, který volně se pohybující samec Romeo proměnil v jejich bleskové oplodnění. 

Opera – a to nejen názvy nejvýznačnějších děl – okouzlila i Zbyňka Brabce, který je více než čtvrtstoletí členem operního souboru a působí úspěšně jako sólista i dramaturg. V letošní sezoně debutuje v roli režiséra – připravuje dvě aktovky Španělskou hodinku M. Ravela a Sestru Angeliku G. Pucciniho. Během jediného večera tak bude k vidění fraška i mystérium, navíc vrcholící hlubokou katarzí. Co víc si může vnímavý plzeňský divák přát… 

Zájem o inscenaci pražské Violy Svíce dohořívají, v níž účinkují herci DJKT Monika Švábová a Pavel Pavlovský, stále nepohasíná. Nejen, že je již po čtyři sezony beznadějně vyprodáno, ale vřelé ohlasy lze zaznamenat i v zahraničí – naposledy po úspěšném hostování ve vídeňském divadle Uranie, kde zapálené výkony protagonistů ocenilo publikum z řad českého krajanského spolku žhavým potleskem. 

Po nepřekonatelné inscenaci (co do návštěvnosti i četnosti nadšených ohlasů) Edith – vrabčák z předměstí, která přitahuje diváky do DJKT už sedmým rokem, chystá Libor Vaculík nový taneční muzikál – tentokrát s dráždivým názvem Čachtická paní. Pozor – světová premiéra inscenace s Radkou Fišarovou v titulní roli se bude připravovat opravdu v Plzni, a nikoli v Brně, jak uvedla média. 

Andrea Černá má stále, i po náročné premiéře Strýčka Váni, kde okouzlila v roli znuděné Jeleny, plné ruce práce. Narodilo se jí totiž sto jedna šneků, s péčí o něž jí pomáhá její přítel Jan Maléř. I přes toto vytížení se Andrea vrhla do předvánočního smýčení šaten, zatímco Jan vypomáhá úklidem okolí.

IRENA HAMZOVÁ PULICAROVÁ

vloženo: 19.2.2008
(cached, 19.6.2018 18:32:35)


Rubrika: Ze šaten a okolí
Formát pro tiskFormát pro tisk

Počet zobrazení článku:1334Nový komentářNový komentář
Zatím žádné komentáře


Divadelní noviny, Celetná 17, 110 00 Praha 1, ČR, divadelni.noviny@divadlo.cz
Mapa webu, stránky Divadelních novin navštívilo již lidí