Vyhledávání 





Událost sezóny - sázka na kvalitu

Ceny SAZKY a Divadelních novin jsou již od roku 2001 každoročně udíleny časopisem Divadelní noviny, generálním partnerem a sponzorem celé akce je akciová společnost SAZKA.

Ceny se udělují za tvůrčí divadelní počiny v uplynulé sezóně v pěti kategoriích:

  • Alternativní divadlo
  • Tanec a balet
  • Hudební divadlo
  • Činohra
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr

Přehled oceněných:

O laureátech rozhoduje odborná porota pod dohledem státní notářky.

V kategoriích Alternativní divadlo, Tanec a balet, Hudební divadlo a Činohra jsou udělovány věcné ceny:
- šek na 150.000,- Kč, ocenění v rámu, soška Stříbrný Orfeus a šperk Stříbrná Harfa

V kategorii Herecký výkon sezóny jsou udělovány věcné ceny:
- šek na 200.000,- Kč, ocenění v rámu, plastika Zlatý Orfeus a šperk Zlatá Harfa

Grafická podoba samotného ocenění (diplomu) je dílem akademického malíře Oldřicha Kulhánka, autorem sošky (Zlatý a Stříbrný Orfeus) i šperku (Zlatá a Stříbrná Harfa) je akademický sochař Stefan Milkov. Všechny věcné ceny věnuje akciová společnost SAZKA.

Slavnostní předání cen se každý rok koná počátkem října v jiném českém divadle v rámci speciálního večerního programu. Tento program je zaznamenáván Českou televizí a je vysílán týden poté večer na ČT2.

Záštitu nad udílením cen, již od jejich prvního ročníku, převzal ministr kultury ČR.

Kontakt:
Tereza Chalupová - produkční
telefon: 224 809 115
e-mail: tereza.chalupova@divadlo.cz



Přehled oceněných:


Za sezonu 2007/2008 (ve Státní opeře v Praze - uváděla Andrea Kalivodová a Martin Dejdar) ceny získali

    František Němec
  • Alternativní divadlo: David Prachař - za kreativní herecký přístup v inscenaci Neúplný sen v Divadle NoD/Roxy v Praze
  • Tanec a balet: Václav Kuneš - za choreografii Small Hour. Realizovánou souborem 420 People v Divadle Archa v Praze
  • Hudební divadlo: Aleš Březina a Jiří Nekvasil - za autorství opery Zítra se bude.... v Národním divadle v Praze
  • Činohra: Ondřej Sokol - za režii inscenace Hrdina západu v Činoherním klubu v Praze
  • Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr: František Němec - za roli Cecila v inscenaci Ledňáček v Divadle Ungelt v Praze

Za sezónu 2006/2007 (v Divadle Husa na provázku v Brně - uváděl Jan Budař) ceny získali

    Michal Pavlata
  • Alternativní divadlo: René Levínský - za text divadelní hry Harila
  • Tanec a balet: Hana Litterová - za choreografii a režii tanečního divadla Balady v Národním divadle v Brně
  • Hudební divadlo: Miloš, Petr a Matěj Formanovi - za realizaci jazzové opery Dobře placená procházka v Národním divadle v Praze
  • Činohra: Milan Uhde - za text divadelní hry Zázrak v černém domě
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Michal Pavlata - za roli Teache v inscenaci Americký bizon v Činoherním klubu v Praze

Za sezónu 2005/2006 (v Dejvickém divadle v Praze - uváděla Simona Babčáková a Jaroslav Plesl) ceny získali

    Ivan Trojan
  • Alternativní divadlo: Miroslav Bambušek - za iniciaci a završení projektu Perzekuce.cz v pražském prostoru La Fabrika
  • Tanec a balet: Libor Vaculík - za choreografii baletu Svěcení jara v Národním divadle v Brně
  • Hudební divadlo: Jarek Nohavica - za překlad libreta opery W. A. Mozarta Cosi fan tutte poprvé uvedený v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě
  • Činohra: Petr Zelenka - za autorství a režii inscenace Teremin v Dejvickém divadle v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Ivan Trojan - za titulní roli v inscenaci Teremin v Dejvickém divadle v Praze

Za sezónu 2004/2005 (v Divadle Semafor v Praze - uváděla Jitka Molavcová a Jiří Suchý) ceny získali

    Alois Švehlík
  • Alternativní divadlo: Jan Borna - za režii a scénář Kabaretu Prévert-Bulis v Divadle v Dlouhé v Praze
  • Tanec a balet: Viliam Dočolomanský - za režii a choreografii představení souboru Farma v Jeskyni - Sclavi/Emigrantova píseň ve Švandově divadle v Praze
  • Hudební divadlo: Jan Schmid - za režii inscenace Vinobraní v Ypsilonce aneb Dožínky operety ve Studiu Ypsilon v Praze
  • Činohra: Jan Antonín Pitínský - za režii představení Liška Bystrouška ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Alois Švehlík - za roli Ona v představení Z cizoty v Divadle Na zábradlí v Praze

Za sezónu 2003/2004 (v Divadle v Dlouhé v Praze - uváděl Miroslav Táborský) ceny získali

    Boris Rösner
  • Alternativní divadlo: Pavel Štourač - za režii a autorskou koncepci projektu Kratochvílení 2004 - Divadlo Continuo Malovice
  • Tanec a balet: Jan Kodet - za choreografii baletu Lola & Mr.Talk v Divadle Archa v Praze
  • Hudební divadlo: Jiří Heřman - za režii opery Bludný Holanďan v Divadle J. K. Tyla v Plzni
  • Činohra: Jan Antonín Pitínský - za režii inscenace Nora v Divadle v 7 a půl v Brně
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Boris Rösner - za roli Harpagona v inscenaci Lakomec v režii Michala Dočekala v Národním divadle v Praze

Za sezónu 2002/2003 (v Klicperově divadle v Hradci Králové - uváděl Arnošt Goldflam) ceny získali

    Ivana Chýlková
  • Alternativní divadlo: Adéla Stodolová - za autorskou inscenaci Všechna jediná v divadle Alfréd ve dvoře v Praze
  • Tanec a balet: Libor Vaculík - za úpravu libreta, choreografii a režii baletu Ivan Hrozný v Národním divadle v Brně
  • Hudební divadlo: Petr Novotný - za režii muzikálu Chicago v Hudebním divadle Karlín v Praze
  • Činohra: Vladimír Morávek - za projekt Čechov Čechům v Klicperově divadle v Hradci Králové
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Ivana Chýlková - za roli Saviny v inscenaci Maska a tvář v Činoherním klubu v Praze

Za sezónu 2001/2002 (v Činoherním klubu v Praze - uváděl Petr Nárožný) ceny získali

    Jan Tříska
  • Alternativní divadlo: Jiří Jelínek - za Den divadla DNO na Festivalu evropských regionů v Hradci Králové
  • Tanec a balet: Lenka Flory - za choreografii a režii inscenace In Bella Copia (Čistopis) souboru Déja Donné
  • Hudební divadlo: Jiří Suchý a Vladimír Franz - za libreto a hudbu zpěvohry Pokušení sv. Antonína v Divadle Semafor v Praze
  • Činohra: Petr Zelenka - za autorskou inscenaci Příběhy obyčejného šílenství v Dejvickém divadle v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr : Jan Tříska - za roli Leara v inscenaci Král Lear v režii Martina Huby v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě

Za sezónu 2000/2001 (ve Studiu Ypsilon v Praze - uváděl Martin Dejdar) ceny získali

    Jaroslava Adamová
  • Alternativní divadlo: Vladimír Morávek - za režii Divadlo jako mor - texty Gerardjana Rijnderse a Karla Steigerwalda - v provedení souborů Klicperova divadla Hradec Králové a Městského divadla Karlovy Vary
  • Tanec a balet: Jiří Kylián - za nastudování baletu Dítě a kouzla (Maurice Ravel) a Sinfonietta (Leoš Janáček) v pražském Národním divadle
  • Hudební divadlo: David Radok - za režii opery Wozzeck v Národním divadle v Praze
  • Činohra: Michal Dočekal - za režii inscenace Tragická historie o doktoru Faustovi v Divadle Komedie v Praze
  • Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr: Jaroslava Adamová - za roli Věry Malmgrenové v inscenaci Popel a pálenka v divadle ABC v Praze

Generálním partnerem Společnosti pro Divadelní noviny a sponzorem akce je SAZKA, a.s.



Divadelní noviny, Celetná 17, 110 00 Praha 1, ČR, divadelni.noviny@divadlo.cz
Mapa webu, stránky Divadelních novin navštívilo již lidí