Portugalsko

Současná portugalská dramatika

Informace o současné zahraniční dramatice pro rubriku Dramaturgům v tomto čísle Informačního Servisu čerpáme z publikace The European Theatre Today: The Plays No 4 (Evropské divadlo dnes: Hry č. 4), vydané Evropskou divadelní konvencí (The European Theatre Convention - ETC). ETC sdružuje 34 divadel z 19 zemí, organizuje mezinárodní festivaly, fora, sympozia, výměnu umělců, inscenací a studentů a další programy a podporuje Premio Europa - Evropskou cenu za výjimečnou osobnost roku v oblasti divadla a tance. Jeden z hlavních programů ETC je Nové evropské divadlo (New European Theatre - NET), který si dává za úkol propagovat nové evropské divadelní hry a vytvářet podmínky pro jejich vznik. Součástí tohoto programu je publikace Evropské divadlo dnes, která obsahuje anotace současných evropských her a je distribuována v celé Evropě. První tří čísla NET vyšly v roce 1993, 1995 a 1997, zatím poslední, čtvrté číslo, vyšlo v roce 2000 a představuje texty z let 1997 - 2000. Od roku 2000 jsou v rámci programu NET propagovány nejen hry samotné, ale i jejich inscenace.

Více informací o Evropské divadelní konvenci můžete získat na adrese:
CTE (CONVENTION THEATRALE EUROPEENNE) c/o KVS,
Rue Delaunoy 58 - 1080 Bruxelles, tel: +32 2 412 70 65, fax: +32 2 412 70 45
E-mail: cte@skynet.be, http://www.etc-centre.org.

 

JORGE SILVA MELO (1948)

Publikoval v ADE-Teatro, časopise vydávaném Asociací režisérů španělské scény (Associación de Directores de Esena de Espana), č. 62-63 (říjen/prosinec 1997)
Kontakt: artistas.unidos@mail.telepac.pt

O fim ou tende misericórdia de nós (Konec aneb smiluj se nad námi, 1996)

Drama o třech dějstvích pro 13 mužů a 3 ženy

Tragédie, připomínající Büchnerova Vojcka, je inspirována skutečnou událostí, která se stala na Sicílii v roce 1993. Děj, postavy i atmosféra hry jsou však adaptovány na portugalské prostředí. Příběh, odehrávající se v kasárnách za Lisabonem, odhaluje mužský svět nucených vztahů, kde se jen zřídka rozproudí konverzace. Pod vlivem drog a rave party napadne jeden voják dívku, kterou v záchvatu zuřivosti zabije. Přestože se mu tělo podaří schovat, je dopaden policií. Hra je realistickým obrazem světa mladých mužů uvržených do zoufalství i poetickým zkoumáním současných pocitů strachu, úzkosti a samoty.
Hra je přeložena do španělštiny.

 

MÁRIO DE CARVALHO (1944)

Publikované hry: Se perguntarem por mim nao estou (1999), Haja Harmonia (1999)
Vydavatel: Editorial Caminho, Av. Almirante Reis, 90, 7 A, P - 1150-022, Lisboa

Se perguntarem por mim nao estou (Jestli se po mně někdo bude ptát, nejsem tu)

Komedie o 2 dějstvích pro 4 muže a 4 ženy

Hra se odehrává v moderním bytě, který má z celého domu nejsilnější a nejbezpečnější dveře. Postupně se v něm scházejí obyvatelé ostatních bytů ze strachu před lvem, který se měl v budově objevit. Děj je vystavěn na dobře odpozorovaných lidských reakcích na strach, na zábavných dialozích a momentech napětí. Na závěr hry se dveře otevřou... a nic se nestane. Nevstoupí žádný lev, jen v dálce je slyšet nacistickou melodii a rázování vojenských bot.
Hra, v níž se míchá realistické vykreslení klaustrofobie se symbolickými náznaky totalitního systému, dokazuje, že v určitých situacích je paradoxně člověk připraven přijmout vládu násilí, aby se bránil proti násilí.

 

JOAO SANTOS LOPES (1960)

Vydavatel: SPA & Publicacoes Dom Quixote, e-mail: cet@iscte.pt
V roce 1997 získal Velkou divadelní cenu Portugalska (Great Portuguese Theatre Prize) udělovanou Společností portugalských autorů (SPA) a vroce 1998 Velkou cenu Novo Grupo RTP.
Hry: Longae a Noite num Sole de Saxofone, ňs vezes neva em Abril, Apenais Mais um Dia Normal

As vezes neva em Abril (Někdy vdubnu sněží, 1998)

Drama o dvou dějstvích pro 5 mužů a 1 ženu

Tragédie ze současnosti se odehrává v opuštěném skladišti v blízkosti nepoužívané železniční stanice na okraji města. Skupina skinheadů přivleče svázanou mladou, krásnou Afričanku a chystá se ji znásilnit. Děj je založen na dialozích mezi chlapci, v jejichž čele stojí nemilosrdný vůdce, který se v nich snaží vyprovokovat nenávist vůči černým a připomíná jejich zaujatost proti Afričanům: otec jednoho z nich bojoval v koloniálních válkách v šedesátých letech, sestru druhého znásilnil černý gang ve vlaku atd. Realistická hra, která kombinuje dramatické napětí s politickými narážkami a tak odhaluje určité spojení mezi násilím a některými politickými stranami a sociálními institucemi, je také zajímavou psychologickou studií různých druhů lidské citlivosti s tragickým koncem: jeden z mladíků je zabit, mladá žena, všemi znásilněná, oznamuje, že má AIDS.
Hra je přeložena do němčiny a francouzštiny.

vloženo: 29.8.2001
(cached, 20.7.2018 7:31:57)
Autor: redakce
 
Rubrika: Zahraniční dramatika
 
Počet zobrazení článku: 8450

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX