Archa bude mít kvůli nižším grantům existenční problémy

Divadlo Archa bude mít kvůli snížení kulturních grantů vážné existenční problémy. ČTK to sdělil ředitel organizace Ondřej Hrab. Scéna letos přijde o 1,2 milionu korun. Ostatní organizace tvrdí, že kvůli nižším příspěvkům města omezí či zruší nové projekty, které připravovaly na letošek. Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek rozhodlo o snížení dříve přidělených grantů pro tento rok o deset milionů korun. Radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) to odůvodnil tím, že rozpočet města je letos nižší, takže se musí šetřit ve všech oblastech.

Ředitelé pražských divadel a dalších kulturních organizací si tak musí poradit s tím, že od magistrátu dostanou méně peněz, než jim bylo loni přislíbeno. Snížení se kromě Archy týká například Činoherního klubu, který přijde o 1,1 milionu korun, nebo Paláce Akropolis, tomu bude v rozpočtu chybět zhruba 980.000 korun.

Hrab ČTK napsal, že už původní výše grantu byla o 20 procent nižší, než divadlo dostávalo v době, kdy bylo ještě příspěvkovou organizací města. Grant prý nebyl za posledních osm let valorizován, ovšem nájemné se zvýšilo pětinásobně. "Pro divadlo snížení grantu znamená zásadní existenční problémy. Město tím ovšem získá několik milimetrů tunelu Blanka," uvedl Hrab. Jaké konkrétní důsledky bude nižší příjem divadla mít, ale nezmínil.

Ostatní oslovené scény tak dramatické důsledky snížení dotací nevidí. "Měl jsem velkorysé plány pro nastávající sezony, protože grant měl ještě narůstat. Plánoval jsem větší obměnu našeho repertoáru. Tak to je něco, čeho se budu muset pro tento rok vzdát," řekl ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Od některých plánovaných projektů bude muset odstoupit i vedení Paláce Akropolis. "Některé dražší projekty, které jsme plánovali, že je zrealizujeme na podzim, tak je budeme muset odložit. Nebo se nám podaří zajistit dofinancování z jiných zdrojů," uvedl ředitel společnosti ART FRAME Palác Akropolis Lubomír Schmidtmajer.

Magistrát není jediný, kdo letos omezuje kulturní granty. Tento týden rozhodla rada Prahy 1, že nebude podporovat velká divadla. Radní pro kulturu Pavol Škrak (ČSSD) uvedl jako příklad Činoherní klub či Divadlo Bez zábradlí. Radnice vyčlenila na kulturní granty letos o tři miliony méně než loni. Chce podporovat hlavně lokální menší instituce.

Zdroj: bns, mkv
vloženo: 1.4.2011
(cached, 19.8.2018 4:56:43)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 1960

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX