Jihlavské alternativní divadlo DIOD dnes zahájilo provoz

Představením Postav na čaj dnes v Jihlavě zahájilo provoz nové Divadlo otevřených dveří (DIOD). Alternativní scéna vznikla rekonstrukcí starého kinosálu Sokol. Budou se tam pořádat netradiční divadelní představení, koncerty a výstavy. V prostorách s místy pro 150 diváků se odehraje i část projekcí festivalu dokumentárního filmu, řekl  novinářům primátor Jaroslav Vymazal (ODS). "V minulosti se z nedalekého kina Vysočina stal sklad nábytku, a to hrozilo i kinu Sokol. Tímto projektem bude hodnotná budova dále žít," uvedl.

Jihlavě podle něj dosud chyběl vhodný prostor pro multižánrové využití. Město se stalo partnerem projektu, a tím umožnilo čerpání evropských dotací. Na provoz bude magistrát přispívat až 300.000 korun ročně.

Divadelní program je zatím sestaven na první dva měsíce. "Divadla by pak měla být každou druhou středu, aby si lidé navykli," uvedla produkční divadla Karolína Zmeková. V dubnu mohou lidé přijít na představení několika divadel i na koncert pěveckých sborů. Koncerty se budou konat hlavně o víkendech. "Pro všechny akce platí, že by měly být nějak specifické. Měly by se týkat pohybového divadla nebo alternativní kultury," řekla Zmeková.

Rekonstrukce kinosálu začala loni v květnu. Původní prostor se během přestavby o něco zmenšil, aby mohl vzniknout sklad pro divadelní techniku. Přibyly šatny, rekonstrukci má za sebou zvuková kabina. V sále není pevné jeviště ani hlediště, scéna se bude stavět na míru každému představení. Stropní konstrukce jsou řešeny tak, aby se tam mohla odehrávat i závěsná akrobacie.

Budova Sokolovny pochází ze 30. let minulého století. Navrhl ji známý architekt období funkcionalismu Bohuslav Fuchs. V posledních letech byl kinosál ve špatném technickém stavu. Náklady na rekonstrukci převýšily 32 milionů korun. Tělocvičná jednota Sokol na ni dostala 24 milionů z evropských fondů.

Zdroj: bjr, hj
vloženo: 1.4.2011
(cached, 19.8.2018 4:56:43)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 2271

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX