Mezinárodní den tance 2011

POSELSTVÍ K MEZINÁRODNÍMU DNI TANCE  29. dubna 2011                                      


                  Anne Teresa De KEERSMAEKER


Myslím, že tanec oslavuje to, co činí člověka člověkem.

Když tančíme, používáme, velmi přirozeným způsobem, mechaniku našeho těla a všechny naše smysly k  vyjádření radosti, smutku, toho, na čem nám záleží.
Lidé vždy tančili na oslavu zásadních okamžiků života a naše těla nesou vzpomínky na všechny možné lidské zkušenosti.
Můžeme tančit sami, a můžeme tančit spolu.
Můžeme sdílet to, co  nás spojuje s ostatními, i co nás odlišuje od ostatních.
Pro mě je tanec způsob myšlení.
Prostřednictvím tance můžeme ztělesnit nejvíce abstraktní myšlenky, a tím odhalit, co nemůžeme vidět, co nemůžeme pojmenovat.
Tanec je vztah mezi lidmi, spojnice  mezi nebem a zemí.
Neseme svět na svých bedrech.

Myslím, že nakonec každý tanec je součástí většího celku; tanec nemá žádný začátek a nemá žádný konec.Anne Teresa De KEERSMAEKER


Po studiu taneční školy MUDRA a Tisch School of the Arts v New Yorku vytvořila v r. 1980 svou první choreografii „Asch“. V r. 1982  premiérovala  „Fase, four movements to the music of Robert Reich“, jeden z nejvlivnějších choreografických kusů doby. V r. 1983 založila Keersmaker skupinu ROSAS, když ve stejné době vytvořila dílo „Rosas danst Rosas“.
Těžištěm její práce je vztah mezi tancem a hudbou. Používá hudbu skladatelů různých období. Zatímco Rosas byla rezidentem v bruselském divadle La Monnaie (1992-2007), De Keersmaeker režírovala též řadu oper. Vztah mezi tancem a slovy je další kontinuální linií, procházející její tvorbou. V r. 1995  založila taneční školu P.A.R.T.S. ve spolupráci s La Monnaie.
Mezinárodní den tance

V roce 1982  Taneční komitét ITI /International Theatre Institute- Mezinárodní divadelní ústav/  poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance a tak  je od té doby  každoročně slaven na celém světě v připomínku narození  velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727).

Každý rok  je tedy vyzvána známá taneční osobnost a její Poselství pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady v tento den všechen tanec, jeho  různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její universality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem – Tancem.

V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou /CIDD-UNESCO/ a Mezinárodní taneční aliancí /WDA/.

Zdroj: mirka.potuckova@divadlo.cz

vloženo: 1.4.2011
(cached, 19.8.2018 4:56:43)
Autor: redakce
 
Rubrika: Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 2015

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX