Desítky kulturních organizací v Anglii přišly o státní dotace

Více než 200 anglických divadel, galerií, hudebních těles a dalších kulturních organizací ztratí letos státní dotace a dalších více než 300 budou mít dotace nižší, včetně londýnského Národního divadla, známé divadelní společnosti Royal Shakespeare Company a Královské opery v Covent Garden. Vyplývá to z údajů Anglické kulturní rady, která rozděluje státní dotace na kulturu.
 
Britská vláda oznámila, že ve snaze omezit rozpočtový deficit sníží do roku 2015 státní výdaje o 20 procent, tedy o 80 miliard liber. Na kulturu se sníží objem přidělených prostředků o 15 procent. Anglická kulturní rada rozděluje prostředky na kulturu v Anglii, Skotsko a Wales rozhodují v těchto záležitostech samy.

Rada se rozhodla, že nesníží dotace plošně všem o 15 procent, ale že vybere méně organizací a ne všem pak dotace sníží. O ty se letos hlásilo 1330 organizací a rada jich vybrala 695, zatímco loni jich bylo 850.

Na 110 organizací dostalo letos státní dotace poprvé. Některé dostanou více než dříve - například experimentální divadelní skupina Punchdrunk, londýnské divadlo Young Vic a Britská federace dechových hudeb.

"Rozhodli jsme se učinit odvážná rozhodnutí a neuchylovat se k salámové metodě. To znamená, že bylo potřeba učinit některá bolestivá rozhodnutí," řekla předsedkyně rady Liz Forganová.

O dotace tak letos přišlo například divadlo Northcott v Exeteru nebo víceúčelový komplex Riverside Studios v Londýně, kde se v posledních letech také promítaly české filmy a byly výstavy českých výtvarníků.

Velké škrty pocítí například londýnský Institut současného umění nebo divadlo Almeida v londýnském Islingtonu, které přijdou zhruba o 40 procent dotací.

Dotace londýnského Národního divadla, Royal Shakespeare Company, Královské opery v Covent Garden nebo Anglického národního baletu, kde například tančí česká baletka Daria Klimentová, se sníží o 11 až 15 procent ročně.

Labouristický stínový ministr kultury Ivan Lewis prohlásil, že "disproporční škrty" budou mít pro kulturu "mrazivé důsledky" a povedou ke zvyšování vstupného. "Obávám se, že to povede k návratu do 80. a 90. let, kdy kultura byla jen pro málo lidí, ne pro mnohé," řekl.

Podle konzervativního ministra kultury a sportu Jeremyho Hunta ale kultura vyšla ze škrtů relativně dobře, je na tom "mnohem lépe než další části veřejného sektoru". Přislíbil také větší příspěvky na kulturu z výtěžku loterií, které ale mohou být použity jen na stavební a rekonstrukční projekty.

Zdroj: ml, hej
vloženo: 31.3.2011
(cached, 20.7.2018 1:10:00)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zahraničí - Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 1448

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX