Po dlouhé nemoci zemřela herečka Zuzana Šavrdová

Ve věku 65 let zemřela v noci na dnešek v jedné z pražských nemocnic členka činohry Národního divadla Zuzana Šavrdová. Mluvčí činohry ND v Praze Tomáš Staněk sdělil, že herečka podlehla těžké nemoci. Podle něj se poslední rozloučení uskuteční v pátek 8. dubna od 14:00 ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Posledními rolemi, které Zuzana Šavrdová nastudovala na české první scéně, byla žena školního inspektora v Gogolově Revizorovi a paní Hensonová v inscenaci Dogville. Hrála i ve filmech, například ve Starcích na chmelu, a v televizních inscenacích. Na filmovém plátně se naposledy objevila v Hřebejkově Kawasakiho růži a v Renčově snímku Hlídač č. 47.

Zuzana Šavrdová se narodila 6. června 1945. V dětství navštěvovala baletní přípravku Národního divadla, v letech 1962-1964 studovala hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře. Řadu muzikálových i dalších rolí ztvárnila na přelomu 60. a 70. let jako sólistka operety v Hudebním divadle v Karlíně (Gentlemani, West Side Story, Na tý louce zelený).

V posledním roce tohoto angažmá už hostovala v Národním divadle (Kristina a Verunka ve Stroupežnického Našich furiantech, Giannina v Goldoniho Vějíři, Ruměna v Klicperově Hadriánovi z Římsů) a v roce 1972 se stala řádnou členkou jeho činohry. V posledních letech se na jejích jevištích objevila také jako Kukačka ve Fischerové Ptáku Ohniváku, Selka v Maryše bratří Mrštíků, Sekretářka v Českých sekretářkách, Komorná u Virgilie v Shakespearově Coriolanovi a Sekretářka/Hlasatelka v Kohoutově Malé hudbě moci.

Ještě na konzervatoři učinila Zuzana Šavrdová svou první zkušenost s filmem. Do konkurzu k legendárnímu muzikálu Starci na chmelu se prý přihlásila jen ze zvědavosti, o jejím obsazení do role jedné ze studentek rozhodl nejen hledaný dívčí typ, ale také její taneční a pěvecké vlohy. Velkou rolí jí pak režisér Ladislav Rychman pověřil koncem 60. let v nepříliš úspěšné komedii Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc?

Zuzana Šavrdová se objevila i v televizním filmu Nezralé maliny. Před filmovou kameru se vrátila až po dlouhých letech postavou ředitelky muzea v teenagerské komedii Ro(c)k podvraťáků. Menší roli ztvárnila také v komedii Viktora Tauše Sněženky a machři po 25 letech z roku 2008.

Zdroj: Jiří Borovička
vloženo: 31.3.2011
(cached, 19.7.2018 17:48:07)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 2123

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX