Do Brna přijedou špičky současného divadla

Druhý ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno proběhne v termínu 27.května – 4. června a uvede více než sto představení špičkových českých i zahraničních tvůrců. Divadelníci a performeři obsadí na osm dní brněnská divadla, náměstí i ulice a nabídnou ve středoevropském kontextu nevídanou divadelní slavnost, probíhající v duchu Hamletovského motta: ,,Být připraven, toť vše“. Hlavním tahákem festivalového programu se stanou představení největšího žijícího světového režiséra Petera Brooka, jehož domovská scéna Bouffes du Nord uvede v Brně Magickou flétnu. Festival má být každoročně věnován významné osobnosti světového divadla, a zatímco v případě prvního ročníku patřila pocta Václavu Havlovi, v roce 2011 špičkovému britskému režisérovi a experimentátorovi, Peteru Brookovi.

Hlavním pořadatelem festivalu je Brněnské kulturní centrum a spolupořadateli všechna městem zřizovaná brněnská divadla. Festival zahájí nespoutaná Noc Kejklířů, která v pátek 27. května pohltí Zelný trh i jeho široké okolí.  Následující program v brněnských exteriérech i interiérech bude sledovat témata ,,Shakespeare a diverzita kultur“ a ponese se ve třech klíčových liniích. Ty se zaměří na inovativní inscenace Shakespearových her, kulturní rozmanitost současného světa a také nejlepší produkce domácích – brněnských – scén. Vyvrcholením týdenního setkávání bude pompézní Slavnost masek, díky níž se v pátek 3. června promění náměstí Svobody v divoký karneval. Hned dvou repríz se na scéně Městského divadla Brno dočká Mozartova Magická flétna, kterou se souborem Bouffes du Nord volně nastudoval  – za doprovodu jediného klavíru - Peter Brook.
,,Příjezd Magické flétny do Brna je klíčovou událostí divadelní sezóny nejen v Česku. S ohledem na možnosti francouzského souboru jsme byli nuceni posunout termín festivalu a podařilo se nám tak Brookovu poslední inscenaci přivézt jako jediní ve střední Evropě,“ říká ředitelka festivalu Sylvie Pospíšilová. Především díky účasti prestižního francouzského souboru je očekáván příliv diváků ze zahraničí.
 


Fantazie v atraktivních prostorách


V linii shakespearovských představení si zřejmě největší pozornost zasluhuje představení italského souboru Teatro del Carretto, se kterým režisér Maria Grazia Cipriani nastudoval tragédii Hamlet. Inscenace oslní především nápaditou scénografií, doplněnou maskami a loutkami. Teatr Polski z Wroclawi představí reflexi současného světa v drsnějších konturách a nahlíženou groteskní interpretací Snu noci svatojánské, maďarské krajanské divadlo Csiky Gerkely, které sídlí v Rumunsku, nastudovalo komedii Jak se vám líbí v rozpustilém duchu a na kulisách současného multikulturního světa. Slovenskou scénu na festivalu zastoupí Bábkové divadlo Žilina, které s komediálním nadhledem zinscenovalo Othella.

Dramaturgickou linii sledující diverzitu kultur zastoupí mezinárodní seskupení La Fabrique, které sídlí ve Francii a svá představení realizuje v nezvyklých prostorách. Představení Kaina – Marseille, reflektující svět post-koloniální Afriky, odehraje ve skutečném kamionu a jeho okolí. Na Denisových sadech postaví soubor La Licorne Theatre divadelní arénu, v níž se odehraje výtvarně působivá opera Spartacus. Další mezinárodní seskupení sídlící taktéž ve Francii, je Footsbarn Travelling Theatre, které patří mezi legendy soudobého alternativního divadla a dramaturgicky se soustředí především na Shakespearovy a Moliérovy texty. Představení Muž, který se směje, je epickým a dobrodružným příběhem plným artistních a burleskních prvků, naplněné komikou a výstřední energií. Tvorba divadelní legendy Petera Brooka bude na festivale zastoupena nejen Magickou flétnou, ale také divadelní esejí Warum, Warum.

Divadelní svět Brno pokračuje dále v tradici dvorních fotografů festivalu, a po Bohdanu Holomníčkovi, který dokumentoval první ročník, přinese svůj osobní náhled na festivalové dění profesor Jindřich Štreit. V květnu 2011 bude v prostorách Moravské galerie zahájena výstava Bohdana Holomníčka, která se následně na podzim přesune do Budapešti. Festival je již dnes propagován v zahraničí, především díky spolupráci s Českými centry a partnerskými přehlídkami ve Višegrádském regionu. Originalita programové nabídky bezesporu přiláká řadu přespolních návštěvníků a již nyní jsme zaznamenali zájem především o inscenace v režii Petera Brooka.

Brno disponuje hustou sítí profesionálních divadelních scén a festival Divadelní svět Brno je pro něj významným obohacením, neboť umožňuje konfrontaci domácí tvorby se zahraničím. Především díky podpoře ze strany Magistrátu města Brna, Jihomoravského kraje, Ministerstva kultury ČR a Regionálního operačního programu (ROP Jihovýchod), se na národní i mezinárodní úrovni etabluje festival, který by se měl stát místem setkávání nejlepších světových divadelníků i široké veřejnosti.

Zdroj:  zurek@bkc.cz

vloženo: 31.3.2011
(cached, 19.7.2018 14:28:19)
Autor: Informace z divadel
 
Rubrika: Festivaly v ČR
 
Počet zobrazení článku: 1572

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX