Měsíční kámen: parodická podívaná v duchu filmů Quentina Tarantina

V roce 2006 způsobila senzaci na americkém knižním trhu kniha s názvem The Book With No Name (Kniha beze jména či Kniha bez názvu). Název je to poněkud podivný, u této zvláštnosti však nezůstalo – kromě názvu nemá kniha ani autora, ten se skrývá pod záhadným pseudonymem Bourbon Kid. Ani na tom však nebylo dost – magickým předmětem, o nějž se (mimo jiné) v knize bojuje, je právě kniha bez názvu a bez autora. A tajemný muž v kápi, jehož tvář nikdy nikdo nespatřil, neohrožený střelec, kterého všichni pronásledují a všichni se ho obávají, se nejmenuje jinak než právě - Bourbon Kid!

Román vypráví spletitý příběh o drahokamu mimořádné hodnoty, zvaném Měsíční kámen, který je ukraden mírumilovnému mnišskému řádu Hubalů. Dvojice noviců tohoto řádu, Kyle a Peto, se jej vydávají nalézt, ale zjišťují, že stopy vedou do podivného, skrznaskrz hříšného a zkaženého mexického městečka Santa Mondega. V Santa Mondeze se potkávají s plejádou pozoruhodných postaviček – prodejným barmanem Sanchezem, nájemným zabijákem Elvisem, rváčem Jefem, znaveným detektivem Somersem, mladým recepčním Dantem a jeho dívkou Kacy, wrestlingovou legendou Rodeo Rexem a mnoha dalšími. Postupně začne vyplývat, že Santa Mondega není běžným městem, ale spíše největším světovým sídlem nemrtvých neboli upírů. A právě ti usilují o to, aby prostřednictvím Měsíčního kamene ponořili Santa Mondegu do věčné tmy...

A to je jen začátek parodické, zábavné a nápadité divadelní podívané v duchu filmů Quentina Tarantina či Roberta Rodrigueze, jakými byly Desperado, Od soumraku do úsvitu či Pulp fiction. Není divu, že román inspiroval trojici scenáristů Městského divadla Brno – Petra Štěpána, Jana Šotkovského a Stanislava Slováka. Podle Bourbon Kidova námětu sepsali pod názvem Měsíční kámen upírsko-gangsterskou komedii, která si pohrává s prvky thrilleru, akčního filmu, upírského hororu či westernu a kde se střetává asijské bojové umění šaolinských mnichů s proklatě rychlými pistolemi. Nejde o nic víc a o nic míň, než o okouzlenou, lehce parodickou poctu všem béčkovým a céčkovým žánrům a všem rozkošně pokleslým filmům (poctu, jakou byly třeba legendární české komedie Limonádový Joe či tajemný hrad v Karpatech). A té poskytuje bohem zapomenuté městečko kdesi v Mexiku, plné bizarních retro postaviček, více než úrodnou půdu.

Měsíční kámen se na prknech Městského divadla Brno objeví v režii Stanislava Slováka, na scéně Jaroslava Milfajta, s animacemi Petra Hlouška, v kostýmech Andrey Kučerové, s hudbou Karla Albrechta, v choreografii Martina Packa a v dramaturgii Jana Šotkovského a Kláry Latzkové. Na mnohých speciálních efektech, které budou k inscenaci vidění, se podílejí tito specialisté – Josef Jurásek (zbraně), Igor Maršálek (bojová umění) a Ivan Martínek (pyrotechnika a postřely). V hlavních rolích uvidíte Jana Mazáka (Somers), Péťu Brychtů (Jensen), Michala Isteníka (Dante), Evelínu Kachlířovou (Kacy), Jaroslava Matějku (Kyle), Jakuba Przebindu (Peto), Erika Parduse nebo Tomáše Saghera (Sanchez), Martina Havelku (Jefe), Petra Štěpána (Otec Tao) a mnohé další. Premiéra inscenace se uskuteční na Činoherní scéně 9. a 10. dubna 2011.

-jš-

Zdroj: brouckova@mdb.cz

vloženo: 31.3.2011
(cached, 19.7.2018 18:18:57)
Autor: Informace z divadel
 
Rubrika: Inscenace - články
 
Počet zobrazení článku: 1627

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX