Liberečtí loutkáři vezou do Hongkongu Alibabu a loupežníky

Soubor loutkářů z Naivního divadla v Liberci míří do Hongkongu. Na mezinárodní festival veze oblíbené maňáskové představení Alibaba a čtyřicet loupežníků od dvorní autorky divadla Ivy Peřinové. Zatímco jedenáctičlenný soubor divadla balí své kufry a do Číny odletí po neděli, náklad s loutkami a divadelními rekvizitami už má za sebou pětitýdenní plavbu po moři a do Hongkongu dorazil s předstihem. 

"Kromě Indie a Pákistánu jsme v Asii dosud nehráli. Podle informací pořadatelů byl zájem o vstupenky obrovský a všechna tři naše představení jsou již vyprodána, což nás samozřejmě velmi těší. Věřím, že Alibaba bude mít opět úspěch," řekl ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava.

Dvě představení se podle něj odehrají na Hongkongské radnici na břehu Jihočínského moře, do tamního moderního divadelního sálu se vejde 460 diváků. Třetí představení bude v jednom z nejlepších kulturních sálů hongkongského obvodu Nová území - na radnici Sha Tin pro 300 lidí. "Představení budeme v Hongkongu uvádět s anglicko-čínskými titulky," dodal Doubrava.

Příběh o hodném Alibabovi a čtyřiceti strašných loupežnících v Česku patří k nejznámějším příběhům z rozsáhlé arabské středověké sbírky lidových vyprávění nazvaných souhrnně Tisíc a jedna noc. Jeho loutkové provedení je ale výjimečné. Na repertoáru libereckého Naivního divadla je už od roku 1994 a diváky stále neomrzelo. Naopak podle Doubravy, představení sklízí stále úspěchy na domácích i světových scénách.

Naivní divadlo bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Zprvu působilo pod názvem Ústřední loutkové divadlo, záhy přejmenované na Krajskou loutkovou scénu a později v roce 1961 na Severočeské loutkové divadlo. Svůj současný název získalo v 1968, v té době až do roku 1978 působilo v rámci divadla známé Studio Ypsilon. S libereckým divadlem je spjat také mezinárodní festival profesionálních loutkových divadel Mateřinka, který se v Liberci koná od roku 1972 každé dva roky.

Zdroj: ivc, snm
vloženo: 30.3.2011
(cached, 19.8.2018 4:56:43)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 1840

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX