Plzeňské divadlo si i přes krizi udrželo diváky, přišlo jich víc

Vyšší tržby ze vstupného i více diváků v hledišti zaznamenalo loni i přes hospodářskou krizi Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Celkově přišlo na festivaly, domácí a zájezdová představení a další aktivity divadla 207.657 lidí, což je téměř o 8400 diváků více než v předchozím roce. Průměrná cena vstupného se loni zvýšila o korunu na 142 korun. Divadlo si na tržbách vydělalo 23,76 milionu korun, o 270.000 Kč víc než v roce 2009, řekl dnes novinářům po jednání umělecké rady divadla ředitel Jan Burian.
 
"Když si vezmu velikost Plzně a návštěvnost divadla, je to krása - jakoby úplně každý člověk z Plzně přišel loni do divadla," poznamenal člen umělecké rady Tomáš Töpfer.

Divadlo loni zvýšilo počet odehraných představení i nabízených titulů. Zatímco v roce 2009 sehráli členové čtyř souborů celkem 563 představení, loni jich bylo 598, z toho 526 na domácích scénách. Divákům nabídlo také jako předloni 16 premiér, z toho čtyři české a jednu světovou. Repertoár se oproti roku 2009 o dva tituly rozšířil a nabízel 53 různých titulů. Na zájezdech v ČR odehráli členové divadla 26 a v zahraničí sedm představení. Zájezdová představení vidělo přes 16.000 lidí. Tržby na zájezdových představeních podle Buriana meziročně stouply o 2,5 milionu korun a divadlo díky nim dotuje svou další činnost.

Plzeňské divadlo má dlouhodobě vysoký počet předplatitelů - ke konci letošního ledna jich bylo 10.030, méně než o rok dříve. Mírně klesla i průměrná návštěvnost představení, a to z 83 procent na loňských 81 procent. Divadlo zaměstnávalo loni 388 zaměstnanců. Město Plzeň, jakožto zřizovatel, dotoval provoz téměř 143 miliony Kč, Plzeňský kraj dal čtyři a ministerstvo kultury šest milionů korun.

Od příštího roku zahájí divadlo sérii provozních a personálních opatření, která budou souviset se stavbou a otevřením nové divadelní budovy. Podle náměstkyně primátora Evy Herinkové je výstavba budovy v investičním plánu města na příští rok. Stavba nahradí současné nevyhovující Komorní divadlo. Měla by sloužit od podzimu 2014.
 
"Nejde o to jen přejít do nové budovy a udržet repertoár, ale inovovat a rozšířit repertoár a zaměřit se na druhy a žánry, které zatím s ohledem na současnou divadelní budovu nelze nabízet," uvedl Burian. Měl by být reorganizován například velký orchestr, který bude samostatnější a bude nabízet i více vlastních samostatných pořadů.

Divadlo rovněž připravuje projekty související s titulem Evropské hlavní město kultury, kterým má Plzeň v roce 2015 být. Jedním z programů je například mezinárodní soutěž v komponování pro mladé skladatele do 30 let, která vyvrcholí v roce 2015.

Zdroj: Lada Pešková, snm
vloženo: 28.3.2011
(cached, 19.8.2018 3:15:58)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 1046

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX