Liberecké nastudování opery Edgar získalo dvě ocenění Libuška

Dvojnásobným držitelem čestných cen Libuška festivalu Opera 2011 se stala inscenace opery Giacoma Pucciniho Edgar. Dílo v nastudování libereckého Divadla F. X. Šaldy získalo cenu kritiků i cenu diváků. Cena za mimořádnou interpretaci role byla udělena barytonistovi Jakubu Kettnerovi za interpretaci Escamilla v Bizetově opeře Carmen v nastudování Moravského divadla Olomouc.

"Porota ocenila dramaturgickou volbu rané Pucciniho opery, vizuální podobu inscenace, založenou na stylově čistém scénografickém řešení Jána Zavarského, vysoké nasazení všech účinkujících i úroveň hudebního nastudování," píše se ve zdůvodnění poroty. Do Liberce tak putují dva skleněné artefakty z dílny výtvarníka Václava Hanuše. Porota také upozornila na pěvecké výkony Kateřiny Jalovcové, Lívie Obručník Vénosové a Rafaela Alvareze.

Cenu ředitelky festivalu získalo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava za inscenaci opery Julese Masseneta Werther. "Oceňuji kultivovanou a po všech stránkách vysoce profesionální inscenaci, především špičkové hudební nastudování," uvedla Šaldová.

Ceny budou slavnostně předány na jevištích oceněných divadel.

Desátý ročník festivalu Opera, který od 26. února do 15. března nabídl všech deset tuzemských stálých profesionálních operních souborů, přinesl rekordní zájem diváků. Například Edgar v titulní roli s mexickým tenoristou Rafaelem Alvarezem ve Stavovském divadle zaznamenal návštěvnost 99 procent, Jakobín v podání plzeňského operního souboru na stejné scéně 98 procent a Werther 97 procent. Nejmenší návštěvnost vykázal kritikou protichůdně přijatý Haydnův Lékárník v podání Národního divadla Brno, který přilákal 65 procent kapacity Divadla Hybernia.

"S návštěvností jsme velmi spokojeni i v případě Lékárníka, protože do Divadla Hybernia nejsou lidé zvyklí chodit na opery," podotkla ředitelka festivalu Lenka Šaldová. Dodala, že jedním z cílů festivalu je vytvořit prostor pro setkávání. I proto měli zástupci divadel a inscenátoři před každým představením možnost pohovořit k publiku, uskutečnily se besedy se zajímavými osobnostmi a retrospektivní pořad k deseti ročníkům festivalu Opera.

Program festivalu tradičně vytvářejí samotná divadla, záleží totiž na nich, jakým titulem se chtějí prezentovat. Součástí letošní akce byla výstava uměleckých fotografií Michala Adamovského ze zákulisí festivalu Opera 2009 v prostorách historické budovy Národního divadla.

Zdroj: Roman Jireš, pba
vloženo: 18.3.2011
(cached, 19.7.2018 19:02:53)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Festivaly v ČR
 
Počet zobrazení článku: 1448

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX