Vídeňský Burgtheater vznikl před 270 lety

Od vzniku jedné z nejslavnějších světových divadelních scén, vídeňského Burgtheateru, uplyne letos 14. března 270 let. Na jejím počátku stála rakouská císařovna Marie Terezie, která v roce 1741 přikázala adaptovat prázdnou míčovnu v sousedství Hofburgu a poskytnout ji divadelním společnostem. Status "německého divadla" jí pak udělil syn Marie Terezie Josef II. Od konce 18. století se mohla pyšnit názvem "C. a K. Dvorní divadlo". Po 130 letech svého provozu, v roce 1888, se definitivně přestěhovala do nové budovy na prestižní Okružní třídě, kterou navrhli architekti Gottfried Semper a Karl Hasenauer.

Zpočátku nevzbuzoval nový stánek umění velké nadšení a zejména kvůli své špatné akustice musel být záhy přestavěn. Další velká rekonstrukce divadlo čekala po druhé světové válce, kdy jej značně poškodil požár a bombardování.

Burgtheater, jež svůj dnešní název nese od roku 1919, si dodnes drží vysoký umělecký standard. Jeho premiéry a inscenace pravidelně vzbuzují mezinárodní ohlas, vystupují a režírují zde přední divadelní osobnosti. Hry moderních českých dramatiků, například Pavla Kohouta či Václava Havla, zde byly uváděny ještě v době, kdy byly v tehdejším Československu jako protirežimní zakázány. Členem hereckého souboru Burgtheatru byl po svém odchodu do emigrace koncem 70. let také Pavel Landovský.

Zdroj: zma, sat
vloženo: 14.3.2011
(cached, 20.7.2018 1:10:00)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zahraničí - Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 1363

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX