Britským divadelním cenám dominovala Pravá blondýnka

Tři britské divadelní ceny Laurence Oliviera získal v neděli v Londýně muzikál Pravá blondýnka, zatímco favorizovaný nový kus Andrewa Lloyda Webbera Love Never Dies (Láska nikdy neumírá) odešel s prázdnou. Čtyři prestižní ceny si odnesla inscenace hry britského autora Terence Rattigana After the Dance (Po tanci) v Národním divadle.

Pravá blondýnka
založená na populárním filmu z roku 2001 s Reese Witherspoonovou se hrála už na Broadwayi za poměrně vlažného přijetí. V Londýně však nastudování muzikálu, které mělo premiéru loni v lednu, má kritický i divácký úspěch. Dnes získalo cenu pro nejlepší nový muzikál, zatímco Sheridan Smithová byla vyhlášena nejlepší muzikálovou herečkou a Jill Halfpennyová získala cenu za vedlejší roli v muzikálu.

Nejlepším hercem v muzikálu byl vyhlášen David Thaxton za výkon v Passion (Vášeň) v divadle Donmar Warehouse.

Love Never Dies
je pokračováním známého hitu Fantom opery. Při svém uvedení loni v březnu měl muzikál smíšené kritiky, přesto ale získal největší počet nominací - sedm. Ani jednu z nich však neproměnil v cenu.

Čtyři ocenění získalo Národní divadlo, které oprášilo hru známého britského autora Terence Rattigana After the Dance (Po tanci). Hra se prakticky nehrála od svého uvedení v roce 1939 a pro většinu kritiků byla objevem.

Nancy Carrollová dostala za výkon v této hře cenu pro nejlepší herečku, zatímco ocenění za vedlejší herecký výkon v činohře dostal Adrian Scarborough. After the Dance byla oceněna také za kostýmy a jako nejlepší činoherní inscenace. Cenu za nejlepší novou hru získal Američan Bruce Norris za provokativní komedii Clybourne Park.

Nejlepším hercem v činohře byl jmenován Roger Allam za Falstaffa v Jindřichovi IV., které uvedlo pod širým nebem divadlo Globe. Allam je znám především z divadelních rolí, ale upozornil na sebe i úlohami ve filmech V jako Vendeta a Královna.

Ocenění za nejlepší režii dostal Howard Davies za inscenaci Bílé gardy Michaila Bulgakova v Národním divadle.

Cenu posluchačů rádia BBC 2 dostal muzikál We Will Rock You, který je založen na hitech skupiny Queen. Kytarista kapely Brian May při přebírání ceny poznamenal, že muzikál se hraje už desátý rok, přestože měl "nejhorší recenze v historii lidstva".

Ceny Laurence Oliviera
se udělují od roku 1976 za inscenace v londýnských divadlech. Letos se organizátoři snažili dodat cenám většího lesku. Předávání přenášela z divadla Royal Drury Lane televize a zúčastnit se ho řada hvězd britského divadla. Angela Lansburyová (známá například ze seriálu To je vražda, napsala) předala cenu za celoživotní dílo osmdesátiletému skladateli muzikálů Stephenu Sondheimovi.

Zdroj: ml, str
vloženo: 14.3.2011
(cached, 20.7.2018 1:10:00)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zahraničí - Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 1374

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX