Německý soubor poprvé uvedl v Iráku evropskou operu

S nadšeným ohlasem kurdského publika se setkalo vůbec první uvedení evropské opery v Iráku. Pro předvedení v severoiráckém městě Sulajmáníja zvolil německý soubor Kolínské opery dílo Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze serailu, pojednávající o kulturním střetu mezi Západem a Východem a obhajující jejich usmíření a pokojnou koexistenci.

Přestože víkendovému pohostinskému vystoupení německého operního souboru nepředcházela téměř žádná reklama, byl sál kulturního paláce v Sulajmáníji nabitý do posledního místečka, napsala agentura DPA. Na 1600 diváků přijalo výkon německých umělců s nadšením a odměnilo je ovacemi.

Připravit dvě vystoupení souboru Kolínské opery v kurdské autonomní oblasti Iráku přitom nebylo nijak snadné, protože bylo nutné během pár dnů za velmi obtížných podmínek přizpůsobit inscenaci místním podmínkám. Zaznívala také bezpečnostní varování, zda je na pozadí dramatického vývoje posledních měsíců v arabském světě vhodné předvést v krizové oblasti západní divadelní představení.

Zájezd Kolínské opery do iráckého Kurdistánu se uskutečnil na pozvání Mulláha Bachtijára, významného představitele strany Vlastenecký svaz Kurdistánu, která tvoří vládu v autonomním iráckém Kurdistánu. Ten shlédl v listopadu jako oficiální zástupce Iráku kolínskou premiéru inscenace Uweho Erika Laufenberga a při této příležitosti spontánně vyslovil své pozvání.

Zdroj: tw, mik
vloženo: 9.3.2011
(cached, 20.7.2018 1:10:00)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Zahraničí - Zprávy
 
Počet zobrazení článku: 1349

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX