Desátý ročník festivalu Opera nabídne deset tuzemských souborů

                                                                                                                                 
Všech deset tuzemských stálých profesionálních operních souborů nabídne jubilejní desátý ročník festivalu Opera 2011, který v metropoli představuje každé dva roky jejich nejlepší inscenace. Letos se uskuteční od 26. února do 15. března na jevištích Národního divadla, Stavovského divadla, Státní opery Praha a Divadla Hybernia. Přehlídku zahájí první česká scéna dramatem Hry o Marii od Bohuslava Martinů s dirigentem Jiřím Bělohlávkem v režii šéfa opery Národního divadla Jiřího Heřmana.

"Festival patří divadlům - přežil i v dnešní ekonomicky nelehké době především proto, že na něm finančně nevydělává ani Národní divadlo, které dává své domy k dispozici za nekomerčních podmínek, a už vůbec ne mimopražská divadla, kterým se dostane jen úhrady nutných nákladů na festivalová vystoupení," uvedla Šaldová.
 
Ceny vstupenek se pohybují od 50 do 600 korun, slevou budou zvýhodněni senioři, studenti a ti, kteří si zakoupí vstupenky na čtyři a více představení mimopražských souborů na scénách Národního divadla.

Program festivalu vytvářejí samotná divadla, záleží totiž na nich, jakým titulem se chtějí prezentovat. Nejočekávanějšími festivalovými večery budou podle Šaldové představení Haydnova Lékárníka a Pucciniho Edgara, kterého v české premiéře uvede liberecké Divadlo F. X. Šaldy v titulní roli s mexickým tenoristou Rafaelem Alvarezem. Lékárníka uvidí publikum v podání brněnského operního souboru v Divadle Hybernia.

Moravské divadlo Olomouc provede v ND oblíbenou operu Carmen Georgese Bizeta, kterou zrežíroval Michael Tarant. Plzeňský operní soubor zvolil Jakobína Antonína Dvořáka v nastudování režisérky Magdaleny Švecové.

Ústecké divadlo nabídne fantaskní operu Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky, v nichž zazpívá čínský tenorista WeiLong Tao (Wej Lung-tchao), jenž za mimořádné ztvárnění nešťastně zamilovaného básníka Hoffmanna získal Cenu Thálie 2008. Vystoupí ale také jako Othello ve stejnojmenné Verdiho opeře, kterou nastudoval soubor z Jihočeského divadla České Budějovice. Zazní i Massenetův Werther, Verdiho La Traviata i Samson a Dalila od Camilla Saint-Saënse.

Součástí akce bude výstava uměleckých fotografií Michala Adamovského ze zákulisí festivalu Opera 2009 v prostorách historické budovy Národního divadla, která zde bude instalována po dobu konání festivalu. "Nejzajímavější zkušeností pro mě byly momenty, kdy herci opouštějí scénu," podotkl Adamovský.

Operní fanoušci se mohou těšit také na průvodní slova k inscenaci, titulu a vystupujícímu souboru, která uslyší vždy třicet minut před každým představením ve foyeru příslušného divadla, besedy se zajímavými osobnostmi a retrospektivní pořad k deseti ročníkům festivalu Opera.

Zdroj: Roman Jireš, mal
vloženo: 18.2.2011
(cached, 20.7.2018 8:26:13)
Autor: ČTK
 
Rubrika: Festivaly v ČR
 
Počet zobrazení článku: 1428

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX