Informační servis Divadelního ústavu - září 2010

Vážení čtenáři,

dostává se vám do rukou další číslo Informačního servisu Divadelního ústavu (jedné části organizace Institut umění – Divadelní ústav, dále IDU). Nyní máte možnost volby, zda si stáhnete text celého čísla ve formátu Word –RTF, PDF nebo ZIP, či jen některé jeho části – programy festivalů (RTF, PDF), nebo premiéry divadel (RTF, PDF). Tímto způsobem se vyhneme zahlcení vaší e-mailové schránky objemnou přílohou.
Tištěná podoba Informačního servisu je k dispozici v Knihovně Divadelního ústavu.
Starší čísla jsou ke stažení na adrese www.divadlo.cz/infoservis.
Pokud máte zájem dostávat měsíčně rovnou celý text v jediném souboru (cca 1 MB), pošlete prosím žádost na adresu redakce@divadlo.cz. Na tuto adresu se prosím obracejte i s dotazy, připomínkami a náměty, týkajícími se obsahu i technických záležitostí Informačního servisu.
Informační servis je rozesílán zdarma na adresy uživatelů registrovaných na serveru www.divadlo.cz. Kromě Informačního servisu je na tyto adresy vždy v sobotu rozesílán také týdenní přehled nových článků na serveru www.divadlo.cz. Přihlásit či odhlásit k odběru těchto služeb se můžete zde.

Obsah:
1. Zprávy Divadelního ústavu
2. Pozvánka na přednášku Teatrologické společnosti
3. Premiéry divadel
4. Programy festivalů a přehled divadelních festivalů a přehlídek od září do prosince 2010


Zprávy Divadelního ústavu


Czech Theatre Showcase 2010
Přehlídka toho nejlepšího z českého divadla pro zahraniční hosty


Přehlídka Czech Theatre Showcase je koncipována jako bienále a jejím základním posláním je představit zahraničním odborníkům a hostům to nejlepší z českého divadla a prezentovat současné trendy české kultury a umění. Druhý ročník navazuje na úspěšný první ročník, který se uskutečnil v roce 2008. V jeho průběhu budou mít hosté možnost od 15. do 21. září 2010 v Praze a Plzni zhlédnout 19 představení, představující to nejlepší z českého divadla za poslední dva roky v žánrech činohry, nového cirkusu, loutkového divadla, tance i experimentálního divadla. Na co se mohou diváci těšit? Přehlídka představí starší hry Václava Havla a Milana Kundery v nových inscenacích významných českých režisérů, novou inscenaci Farmy v jeskyni, světové premiéry krátkých her Joa Penhalla a Davida Gieselmanna, koprodukci Divadla Archa s britskou hudební skupinou Tiger Lillies, speciální divadelní event na Letišti Praha i exkurzi do okouzlujícího města Hradce Králové. Přehlídku organizuje Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Mezinárodním festivalem DIVADLO v Plzni a je realizována za významné podpory Ministerstva kultury ČR.

„Z dlouhodobých zjištění Institutu umění – Divadelního ústavu se ukazuje, že podobná forma přehlídky konaná přímo na území České republiky je jednou z nejlepších a nejefektivnějších možností propagace českého divadla do zahraničí,“ představuje ideu přehlídky Martina Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu, a k tomu dodává: „Přehlídka prezentuje svým rozsahem obsahovou i žánrovou rozličnost celého českého divadla.“

I v letošním roce pořádá Institut umění – Divadelní ústav (IDU) přehlídku Czech Theatre Showcase ve spolupráci s Mezinárodním festivalem DIVADLO v Plzni. Přehlídka je tak dramaturgicky složena ze dvou částí. První část bude tvořit český program plzeňského festivalu DIVADLO ve dnech 15. až 19. září, druhá část bude probíhat od 19. do 21. září v Praze. Všechny české inscenace pražské i plzeňské části budou tlumočené nebo titulkované do angličtiny. IDU kompletně zajišťuje dramaturgii a produkci pražské části přehlídky a její odbornou část jako diskuse, semináře a materiály o českém divadle v angličtině.

K festivalu bude připraven zvláštní katalog s názvem Czech Performance Collection se základními informacemi o nejlepších českých představeních s technickými údaji a kontakty na tvůrce. Czech Performance Collection bude následně fungovat, v propojení s novou podobou webu www.theatre.cz, jako hlavní nástroj na prezentaci českého divadla do zahraničí. Výběr inscenací na Czech Theatre Showcase a zařazení českých divadelních inscenací a produkcí do katalogu Czech Performance Collection provádí Dramaturgická rada IDU.
Více informací o Czech Theatre Showcase naleznete na www.czechtheatreport.cz/showcase.Nebe nepřijímá aneb Letí na letišti
5 evropských dramatiků, 5 krátkých her, 1 místo a 1 téma – letiště

V úterý 21. září 2010 se na Terminálu 2 Letiště Praha odehraje premiéra unikátního představení Nebe nepřijímá. Pět současných předních evropských dramatiků napsalo pro tento v českých podmínkách zcela ojedinělý projekt pět krátkých her s tématem letiště. Diváci tak budou mít možnost zhlédnout nové hry dramatiků Joe Penhalla (Slyšet hlasy, Krajina se zbraní), Davida Gieselmanna (Pan Kolpert), Falka Richtera (Bůh je DJ), Viliama Klimáčka a Davida Drábka za osobní účasti jejich autorů.

Představení proběhne za plného provozu Letiště Praha přímo v odbavovací hale Terminálu 2 v 15:30 a 17:30 hodin a bude volně přístupné veřejnosti. Následně se představení přesune na repertoár Divadla Na zábradlí, kde se odehraje premiéra 24. a 28. 9. 2010. V představení se objeví většina hereckého souboru Divadla Na zábradlí (Jiří Ornest, Igor Chmela, Zdena Hadrbolcová, Ladislav Hampl, Ondřej Veselý, Natália Drabiščáková, Leoš Noha a další), posílený o spolupracovníky Divadla Letí (Pavlína Štorková, Richard Fiala a Tomáš Kobr).

Projekt Nebe nepřijímá je společnou koprodukcí Centra současné dramatiky, Divadla Letí, Divadla Na zábradlí a Institutu umění – Divadelního ústavu. Režie těchto pěti krátkých „miniinscenací“ byla svěřena slovenským, německým a českým režisérům. Konkrétně pak Mariánu Amslerovi, Thomasi Zielinskému, Martině Schlegelové a Davidovi Czesanému.

Informace o inscenaci Nebe nepřijímá aneb Letí na letišti

Viliam Klimáček: Já v Praze, játra v Londýně
Hrají: Natália Drabiščáková, Ivan Lupták a Tomáš Kobr
Režie: Marián Amsler

David Drábek: Chmýří
Hrají: Zdena Hadrbolcová, Pavlína Štorková, Jiří Ornest, Richard Fiala
Režie: Martina Schlegelová

David Gieselmann: Haló, what?
Hrají: Ladislav Hampl, Igor Chmela, Leoš Noha, Gabriela Pyšná
Režie: Thomas Zielinski

Falk Richter: Electronic Love
Hrají: Ondřej Veselý, Natálie Řehořová, Jiří Ornest, Igor Chmela, Ladislav Hampl, Natália Drabiščáková, Leoš Noha, Ivan Lupták, Tomáš Kobr, Pavlína Štorková, Richard Fiala, Gabriela Pyšná, Zdena Hadrbolcová
Režie: David Czesaný

Joe Penhall: Business Class
Hrají: Ivan Lupták, Tomáš Kobr
Režie: Martina SchlegelováInstitut umění – Divadelní ústav představí českou kulturu i tradiční nápoje a pokrmy na divadelním veletrhu Fira Tárrega

Projektem „Czech Theatre Port: export/import“, zacíleným na evropské regiony, navazuje Institut umění – Divadelní ústav na své úspěšné projekty realizované v minulosti, jako je např. Sezóna českého divadla v Kanadě, Česko-izraelská divadelní sezóna a další, zaměřené především na propagaci českého divadla a umění v zahraničí ve formě vývozu českých inscenací, organizace a koordinace mezinárodních koprodukcí a rezidencí a zprostředkování hostování zahraničních souborů v ČR. V rámci spolupráce s Katalánskem představí zástupci Institutu umění – Divadelního ústavu na divadelním veletrhu Fira Tárrega, který patří mezi největší akce svého druhu ve Španělsku, v termínu 9.–12. 9. 2010 českou kulturu i tradiční nápoje a pokrmy z České republiky.

Fira Tárrega probíhá nejen jako klasický festival, tj. přehlídka divadelních představení, ale i jako veletrh. Součástí festivalu je veletržní stan, kde se formou propagačních materiálů, fotografií a videoukázek prezentují jednotlivé divadelní soubory. „Česká republika bude na veletrhu zastoupena jedním stánkem, v němž bude propagovat nejen české divadlo, ale i spřízněné obory (tanec, hudba)," přibližuje českou účast Martina Černá z Oddělení mezinárodní spolupráce a vnějších vztahů Institutu umění – Divadelního ústavu a k tomu dodává: „Vzhledem k tomu, že české soubory dosud na tento veletrh nepronikly, je naším záměrem představit českou kulturu i degustací tradičních nápojů a pokrmů z České republiky. Součástí hlavního programu veletrhu bude 11. 9. 2010 od 12:15 hodin prezentace pro akreditované novináře, producenty a divadelní manažery.“

Na veletrhu se představí nejvýznamnější české divadelní soubory v žánru nový cirkus, tanec, nonverbální divadlo, performance a experiment jako Divadlo bratří Formanů, Boca Loca lab, La Putyka, Handa gote, DOT504, Nanohach, 420people ad. Z tradičních českých výrobců se budou prezentovat firmy A. W. spol. s r.o. (olomoucké tvarůžky), Karel Plášek – Kare (lázeňské oplatky), Pivovar Svijany a.s. (pivo), Portus Praha o.s. (nakládaný hermelín, utopenci) a Žusy s.r.o. (slivovice).

Veletrh ve městě Tárrega, vzdáleném asi 100 km od Barcelony, se koná od roku 1981. Fira Tárrega se zaměřuje zejména na pouliční, taneční, experimentální a nonverbální divadlo, a proto se každoročně koná pod hlavní myšlenkou velkolepé celoměstské fiesty pod širým nebem i v místních divadelních sálech. Fira Tárrega se od konce 90. let stává významných festivalem nejen pro katalánský region, ale i pro celé Španělsko. O jejím dosahu i velikosti svědčí například studie zpracovaná Univerzitou v Lleidě v roce 2000, která na základě analýzy publika a ekonomického dopadu stanovila přínos pro město Tárrega a přilehlé oblasti ve výši více než 3.000.000 EUR ročně, přičemž průměrný věk publika činí 30 let.

Informace o mezinárodních projektech Institutu umění – Divadelního ústavu naleznete na www.czechtheatreport.cz.Josef Svoboda – Český scénograf světového jména
14. 6. – 26. 9. 2010 Galerie ProstorR2 Brněnského kulturního centra


Josef Svoboda, scénograf, architekt a pedagog patří nesporně mezi světově nejznámější české umělce 2. poloviny 20. století. Převratné pojetí scénografie na scéně Národního divadla a sláva Laterny magiky mu otevřely cestu na světové scény, na nichž spolupracoval s předními světovými operními i činoherními režiséry a choreografy. A právě na jeho zahraniční inscenace, prakticky neznámé nejen české veřejnosti, ale i českým divadelníkům, chce upozornit brněnská výstava.

Fotografie vypovídají o velkorysém přístupu umělce k jevištnímu prostoru a dílu autora či skladatele, prozrazují moderní technologické postupy a objevy, kterými obohatil „scénografickou abecedu“ české i světové scénografie. Z přibližně 450 inscenací v zahraniční připomeňme Wagnerův Prsten Niebelungů v Londýně a v Ženevě v 70. letech, Bizetovu Carmen v Metropolitní opeře v New Yorku s L. Bernsteinem, Čajkovského Labutí jezero v La Scale v Miláně, inscenaci Goethova Fausta v Teatro Piccolo s G. Strehlerem, inscenace Claudela, Pirandella a Strindberga s A. Delcampem v Belgii či Mozartova Idomenea v Ottawě s V. Kašlíkem. Ne náhodou je Josef Svoboda v zahraniční často nazýván „kouzelníkem jevištního prostoru“.

Velkoplošné fotografie návrhů i realizací díla Josefa Svobody jsou součástí dokumentační sbírky Institutu umění – Divadelního ústavu v Praze, která vznikala během dlouhých let spolupráce s Josefem Svobodou a jeho rodinou na výstavách jeho díla po celém světě. Kurátorka výstavy: Helena AlbertováInstitut umění – Divadelní ústav vydal dva nové svazky edice Současná hra

Žena z Haiti, jejímž autorem je čadský dramatik Koulsy Lamko, je již devátým svazkem francouzsky psané africké dramatiky, vycházející v edici Současná hra. Hlavní postavou hry je mladá černoška, která se jednoho dne objeví ve francouzském přístavu Nantes. Její životní příběh se vztahuje k historii obchodu s otroky, na němž se podílela kdysi i Francie. Otrokářství definitivně skončilo až v polovině 19. století a nelze se tedy divit, že tradice odporu, nenávisti, ba touhy po pomstě není dodnes zcela pohřbená. Rukopis hry je vášnivý, je v něm cítit hodně z tradice africké magie a hudby. Téma hry je nám zdánlivě dosti vzdálené, vzhledem k tomu, že nemáme koloniální minulost, ale svým způsobem je velice silně přítomné v dnešním světě, kde rasismu stále ještě není konec a kde se koloniální minulost stále v různých podobách ozývá a vrací jako bumerang. Kniha byla vydána ve spolupráci s festivalem Tvůrčí Afrika a Francouzským institutem v Praze.

Druhá hra se jmenuje Dreyfus Intime. Podkladem pro tento dramatický text jsou historické události spojené s Dreyfusovou aférou. Autor hry, George R. Whyte, se této části historie věnuje již dlouhá léta, měl možnost ji studovat v tajných archivech Vatikánu i v knihovnách a archivech v Jeruzalémě. Během pětiletého vyhnanství na Ďábelském ostrově byla jediným vězňovým spojením se světem korespondence s manželkou Lucií. Hra Dreyfus Intime je založená na těchto – často tvrdě cenzurovaných – dopisech. Ve všech dopisech je patrná bolest, kterou manželé museli vytrpět v důsledku rozdělení rodiny a bezpráví, jemuž byli vystaveni, stejně jako jejich velká, neotřesitelná láska. Korespondence je doplněná úryvky ze Zolova J´accuse, historickým komentářem vypravěče a dále klavírní hudbou, jež vznikla v době Dreyfusovy aféry mezi lety 1897 a 1899 a byla věnována jejím protagonistům. Skladby, které znovuobjevil George R. Whyte, jsou dílem německých, holandských, belgických, anglických, italských, švýcarských a amerických autorů a jsou svědectvím o reakcích umělců na Dreyfusovu aféru. Kniha vyšla ve spolupráci s Goethe-Institut Praha a Dreyfusovou nadací.Na knižní trh přichází komplexní publikace o světelném designu – konečně i v českém jazyce

Uměleckým i technickým aspektům tvorby světelného designu pro divadlo, koncerty, výstavy a jiné živé akce je věnovaná publikace předního britského světelného designéra Nicka Morana, která aktuálně přichází na knižní trh v českém překladu. Světelný design pro divadlo, koncerty, výstavy a živé akce je první odbornou publikací svého druhu v českém jazyce, kombinuje praktické vědomosti s estetickými a teoretickými exkurzy. Ukazuje profesionální praxi od prvního nápadu přes konkrétnější představy, plánování a sestavování světelného parku až po veřejné uvedení.

Jedenáct kapitol na 240 stránkách doplňuje řada fotografií, ilustrací a grafů či praktických výpočtů. Kniha není určena jen světelným designérům, ale také režisérům a dalším členům inscenačních týmů či jevištním technikům a produkčním, kterým napomůže pochopit možnosti a limity světla v živém představení.

Publikaci společně vydávají Institut umění – Divadelní ústav / Pražské Quadriennale a Institut světelného designu za podpory Ministerstva kultury ČR. Cena publikace je 390 Kč.Konference Umělci: Prostředníci změny?

Institut umění – Divadelní ústav, ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung Prag a Goethe-Institut Prag, pořádá konferenci Umělci: Prostředníci změny?

Konference by měla přivést ke společné debatě osobnosti z různých oblastí umění (divadlo, literatura, vizuální umění) spolu s kritiky a odborníky ze společenskovědních oborů z České republiky a Německa a na základě jejich osobní zkušenosti či prostřednictvím pohledu jejich vědního oboru diskutovat vliv současného umění na společnost. Konference by měla diskutovat následující otázky: Jak vypadá dnešní „angažované umění“, jaká témata si vybírá a jak se tato témata proměňují? Nabízejí umělecké projekty v době krize nové perspektivy, koncepty, ideje či vize? Jak se umělečtí aktéři zapojují do veřejných záležitostí? Daří se současným „angažovaným“ umělcům oslovovat publikum, a jakými způsoby to dělají? Jaké rozdíly a podobnosti vyplývají z česko-německého srovnání? Konference se koná pod záštitou Václava Havla a za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

Termín konání: čtvrtek 30. září 2010 od 12.00 do 21.30
Místo konání: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6 – Dejvice

Program a registrační formulář najdete na http://www.institutumeni.cz/index.php?cmd=page&id=809.Sympozium O kurátorství zná hlavní přednášející

Poslední z řady sympozií Expandující scénografie O kurátorství, které se uskuteční v rámci projektu PQ Intersekce 27.–29. září 2010 v portugalské Évoře, zná své mluvčí.

V rámci sympozia vystoupí mimo jiné Maria Federica Maestri (ředitelka Natura dei Teatri, Itálie), Radivoje Dinulović (scénograf, Srbsko), Christian Teckert (architekt, Německo / Rakousko), Katharina Schlieben (kurátorka, Německo), Joanna Warsza (kurátorka, Polsko), Randy Martin (teoretik, USA), Dorita Hannah (architektka a scénografka, komisařka architektonické sekce PQ, Nový Zéland).

Prezentace, panelové diskuse a workshopy se budou zabývat komplexní úlohou kurátora v praxi vystavování prostoru. V současné době se prezentuje a diskutuje celá řada modelů, příkladů a budoucích perspektiv. Jak pojmout scénografickou praxi v divadle (performance), architektuře, výstavnictví, instalaci a nových médiích tak, aby mohla být kurátorována, plánována, představena, prezentována a reflektována? Kdy se umělec stává kurátorem? Kdo je autorem prostoru? Jaký je současný pohled na vystavení pomíjivé činnosti? Kde se nacházíme na škále mezi Badioovou výzvou k „rozhodnutosti” (2005) a Bourriaudovou „relační estetikou” (2002)?

Přihlášky k účasti naleznete na http://www.intersection.cz/sympozia/expandujici-scenografie-1-3/o-kuratorstvi/.
Více informací k projektu Intersekce: Intimita a spektákl 2009-2012 naleznete na www.intersection.cz.Scenofest přivede na Pražské Quadriennale opět tisíce studentů, umělci nyní mohou přihlásit své návrhy na téma dílen

Na posledním Pražském Quadriennale (PQ), největší světové přehlídce scénografie a divadelního prostoru, v roce 2007 provázel jeho sekci Scenofest nebývalý zájem studentů i profesionálů. V červnu 2011 na minulý úspěch naváží pořadatelé z PQ a Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků (OISTAT) dalším pestrým vzdělávacím projektem. Vedle dílen pro 1 500 studentů z celého světa, reagujících na nejnovější trendy a technologie v daných oblastech, se početné publikum bude moci těšit na sérii site-specific projektů na prostranstvích centra Prahy. Tyto akce sdružené pod názvem Šest jednání doplní další představení pracující přímo s konkrétním prostorem pražských ulic – Pouliční příběhy a studenti z celého světa budou mít možnost představit svou tvorbu také v prostoru Disku v rámci cyklu Design jako představení. Do konce června se mohou pořadatelům hlásit zájemci z řad tvůrčích umělců, především divadelníků, architektů či výtvarníků, kteří chtějí zařadit svou dílnu z mnoha uměleckých disciplin a žánrů, nejen scénografie či světelného a zvukového designu, ale také digitálních médií, dramaturgie a divadelních technologií.

Návrhy je možné zaslat e-mailem na workshops@scenofest.org nebo vyplnit elektronickou přihlášku na www.scenofest.org.
Důležité termíny: Výzva pro skupiny studentů/školy na přihlášení do projektů Design jako představení a Šest jednání – do 30. října 2010
Registrace studentů do dílen – 15. listopadu 2010 – 15. ledna 2011Profil České republiky v Kompendiu kulturních politik a trendů v Evropě

První profil České republiky v Kompendiu kulturních politik a trendů v Evropě je aktuálně k dispozici ke stažení v anglické a české jazykové verzi. Jeho autorkou je Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu.

„Kompendium kulturních politik a trendů v Evropě je pravidelně aktualizovaný webový informační a monitorovací systém, který se zabývá kulturními politikami, jejich nástroji, diskusemi a trendy v Evropě,“
přibližuje projekt Pavla Petrová.

Kompendium vzniklo v roce 1998 z iniciativy Rady Evropy jako společný projekt s nezávislou neziskovou společností ERICarts (Evropský institut pro komparativní kulturní výzkum) a je vytvářeno na základě sdílení zkušeností a partnerství nezávislých expertů na kulturní politiku, nevládních organizací a národních vlád.
Profil naleznete na internetové adrese http://www.culturalpolicies.net/web/profiles-download.php?pcid=1130.Vyhlášení výběrového řízení Ministerstva kultury ČR

Odbor umění a knihoven Ministerstva kultury ČR vyhlašuje výběrové dotační řízení na podporu projektů v oblasti divadla, tance, hudby a výtvarného umění na rok 2011.
Termín uzávěrky: 30. září 2010
Podmínky a formulář žádosti jsou ke stažení na http://www.mkcr.cz/profesionalni-umeni.Pracovní seminář zaměřený na vyplňování žádosti k výzvě s uzávěrkou 1. října 2010 v rámci programu EU Culture

Seminář je určen pro ty, kteří hodlají podat žádost o grant v rámci programu EU Culture, linie 1.2.1 (krátkodobé projekty) a linie 1.1 (dlouhodobé projekty) s uzávěrkou 1. října 2010. V průběhu semináře podrobně projdeme formulář žádosti, rozpočtu a všechny povinné přílohy. Na seminář je žádoucí donést vaši předvyplněnou žádost.

Program Culture je zaměřen na všechny oblasti kultury kromě audiovize. Chcete-li se poradit o záměru vašeho projektu, nebo konzultovat přípravu žádosti, sjednejte si schůzku v České kanceláři Culture.

Více o programu Culture na http://www.programculture.cz
Formuláře jsou uveřejněné na http://eacea.ec.europa.eu/culture/funding/2010/index_en.php
Datum: 8. a 10. září 2010, od 11 hodin
Místo: Malý sál, Institut umění - Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1
Kontakt: Česká kancelář Culture, T 224 809 118, E info@programculture.czPozvánka Teatrologické společnosti

Teatrologická společnost srdečně zve na přednášku doc. PhDr. Margity Havlíčkové a doc. PhDr. Jiřího Štefanidese „Jiné světy - německojazyčná městská divadla na Moravě a ve Slezsku (1733–1944)“, která se uskuteční 23. 9. 2010 od 17 hodin v Malém sále IDU. Předmětem přednášky bude zpráva o tříletém výzkumu institucionální povahy německojazyčného divadelního provozu v osmnácti městech, který provedli Margita Havlíčková, Sylva Pracná a Jiří Štefanides.
vloženo: 6.9.2010
(cached, 20.7.2018 14:35:58)
Autor: redakce
 
Rubrika: Infoservis
 
Počet zobrazení článku: 1668

 
Související články

Formát pro tisk Formát pro tisk Zaslat emailem Zaslat emailem Nový komentář Nový komentář
 
Zatím žádné komentáře
 
Copyright © Divadelní ústav, REBEX ČR s.r.o. a ČTK
Použit redakční systém Nemesis, Copyright © Altair Software Production, 1999-2000
 

 
Další projektyPartneři

Developed by REBEX